5-те најдобри дестинации од источна Европа за оваа есен!

Повеќето луѓе сакаат да патуваат за време на летото или пролетта, но есенските патувања се секогаш поевтини, со помалку гужва и совршена температура. Есента е период кој изобилува со интересни настани и изложби кои го слават ова годишно време. Иако повеќето туристи одбираат да ги посетат државите во западна Европа, и истокот си има своја убавина.

1. Нови Сад, Србија

(1)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Овој град е втор по големина во Србија, и е познат како европската престолнина на културата. Без разлика дали ќе го посетите есенскиот пазар за цвеќиња, ќе уживате во некое пиво или пак ќе ја посетите Петроварадинската тврдина, есента е совршениот период за да го разгледате овој град. Љубителите на пивото најмногу ќе уживаат во октомври бидејќи во овој месец се одржуваат 2 фестивали на пиво.

(2)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

На овие фестивали ќе најдете над 20 видови пиво, разни семинари, ќе можете да гледате како се произведува пивото, и се разбира ќе слушате одлична музика.

(3)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Исто така, можете да го посетите и есенскиот пазар кој е отворен во последната недела од октомври. Овде ќе најдете многу цвеќиња, садови од глина, есенски зеленчуци и традиционални рачни изработки.

2. Варшава, Полска

(4)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Познат како еден од најубавите градови во источна и средна Европа, Варшава им нуди многу на туристите. Од неверојатна архитектура, па сè до фестивали, изложби и настани. Еден од поважните настани е интернационалниот филмски фестивал кој се одржува во октомври. Посетителите не само што имаат можност да гледаат нови филмови, туку може да учествуваат и во разни работилници.

(5)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Друга возбудлива атракција која е закажана за оваа есен е 3Д предисторискиот океаниум. Во соработка со некои од најдобрите палеонтолози, 3Д дизајнерите го реконструирале морскиот свет од пред 350 милиони години.

Можете да го посетите и Стариот град, каде што се очекува изложбата „Дали наспроти Ворхол – уметност, музика, филм“. Споредувајќи ги овие генијалци, ќе бидат изложени над 100 нивни дела, и тоа некои од нив за прв пат.

3. Москва, Русија

(7)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Иако не постои лош период за посета на овој град, сепак има нешто посебно во Москва за време на септември, октомври и ноември. Покрај познатите атракции како Црвениот плоштад, Кремлин или паркот Горки, во есента Москва нуди и други работи. Еден од најпознатите есенски настани е отворањето на фестивалот „Круг на светлина“. Во последната недела од септември, најпознатите згради во Москва се претвораат во платно за дигитална и визуелна уметност. Користејќи проекции, ласери, светлина и оган, уметниците од цел свет прикажуваат слики, филмови и анимации.

(8)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Оние пак кои повеќе уживаат во видео игрите, можат да ја посетат изложбата за видео игри наречена „Игромир“, која е отворена последната недела од септември.

(9)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Кога станува збор за класична уметност, во септември и октомври се одржуваат рекорден број изложби. За есента 2017 година, закажани се преку 100 изложби.

4. Бања Лука, Босна и Херцеговина

(10)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Познат по бројните паркови и градини, Бања Лука може да не ви биде прв избор за посета, но токму ова го прави поинтересен. Откако ќе ја посетите древната тврдина Кастел, можете да присуствувате на многу културни настани во градот. Еден од најпознатите настани е „Ноќта на истражувачите“, серија од бесплатни работилници од разни области на науката. Ги одржуваат професионалци, но и студенти на технички факултети, хемија, математика и физика.

(11)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Друг важен настан е Интернационалниот фестивал за анимирани филмови. Иако оваа индустрија постои од 1960-тите во Бања Лука, фестивалот почнал да се одржува пред само 10 години. Сепак, овде се прикажуваат најпознатите и најуспешните анимирани филмови од Европа.

(12)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Овој град нуди нешто и за љубителите на уметноста – Музејот за модерна уметност. Оваа година ќе има изложба на познатиот Грејсон Пери, и тоа од 7-ми септември до 10-ти октомври.

5. Братислава, Словачка

(13)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Ова е еден од најпосетуваните градови во Европа. Покрај познатите замоци и катедрали, Братислава изобилува со културни настани како Џез фестивалот и Интернационалниот филмски фестивал.

(14)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Основан во 1975, словачките џезери го направиле фестивалот за џез еден од најголемите во светот, а секоја година бројот на изведувачи се зголемува.

(15)5-te-najdobri-destinacii-od-istochna-evropa-za-ovaa-esen-kafepauza.mk

Како што завршува Џез фестивалот, така почнува Филмскиот фестивал. Овде се појавуваат актери од целиот свет вклучувајќи ги Раде Шербеџија, Џорџ Клуни и Шарлот Генсбур. Оваа година публиката ќе може да одбира помеѓу 100 филмови кои ќе бидат прикажани на фестивалот.

Извор – http://www.kafepauza.mk

Сподели